Akademik

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda (SHMYO), nitelikli eğitim-öğretim kadrosunun yanında; Tıp, Sağlık Bilimleri, Veteriner Hekimliği, Diş Hekimliği, Mühendislik ve Eğitim Fakültelerinin işbirliği ile eğitim ve öğretim programlarımızı düzenleyerek, tam teşekküllü hastanemizin, polikliniklerimizin ve laboratuvarlarımızın altyapı imkanlarıyla ihtiyaç duyulan alanlarda tercih edilen kalifiye ve bir o kadar da eğitimin sürekli olduğu bilincine sahip sağlık personellerinin/teknikerlerinin yetiştirilmesini amaçlamaktayız.

Çağdaş ve kaliteli bir sağlık hizmetinin verilmesinde, iyi donanımlı bir hastane, yetişmiş ve deneyimli hekim kadrosunun yanında olmazsa olmazlardan biri de nitelikli yardımcı sağlık personelinin varlığıdır. 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir ilk olarak açılan Tıp Fakültesi ve buna paralel olarak 2010 yılında hizmete giren uluslararası ödüllü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinin açılması ile her konuda yüksek standartlara ulaşma misyonun bir sonraki basamağı olarak, 2011 yılında nitelikli sağlık teknikerleri yetiştirme amacıyla Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulumuz eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulumuzda 2011 yılında iki bölüm 34 öğrenci ile başladığımız eğitim sürecimize bugün 23 bölüm 964 öğrenci ile devam etmekteyiz. 2018-2019 akademik yılında ingilizce 2 yeni bölümün katılımıyla toplam 25 ön lisans programında eğitim vermeye devam etmektedir.

Öğrencilerimiz 2 yıllık eğitim öğretim dönemleri içerisinde ortalama 17.500 saat teorik ve 4.000 saat pratik uygulamanın yanında yaz döneminde 30 iş günü süreli mesleki yaz stajı uygulaması yapmaktadırlar. Öğrencilerimiz, YDÜ Hastanesi ve KKTC’nin tüm şehirlerinde bulunan poliklinik imkanları dışında, gerek dönem uygulaması gerekse yaz stajı için Türkiye genelinde Üniversite Hastaneleri ile Kamu Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin imkânlarında da yararlanma imkanına sahiptirler.

Öğrencilerimize sunulan eğitimin kalitesi, öğrencilerimizin Sağlık Bilimleri Fakülteleri’ne dikey geçişine de imkân vermenin yanı sıra YÖK tarafından 09 Haziran 2017 tarihinde “YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” çift anadal program ile SHMYO bağlı diğer bölümlerden de mezun olup 2 diploma sahibi olma imkanı sunulmaktadır.

Prof. Dr. Aslı AYKAÇ
SHMYO Müdürü