Duyurular, Haberler

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 13. Dönem Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2019, 12:21

 

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2018 – 2019 Bahar Dönemi mezuniyet töreni Yakın Doğu Üniversitesi AKKM Büyük Salon’da gerçekleştirildi.

Törene, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aslı Aykaç, Enstitü Müdürleri, Dekanlar, Başhekimler, Öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören, alkışlar eşliğinde mezun öğrencilerin salona girmesinin ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs Türkünün Bağımsızlık Lideri Dr. Fazıl Küçük, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş ve aziz Şehitler anısına saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2018 – 2019 Bahar Dönemi’nde, Ağız ve Diş Sağlığı 14, Ameliyathane Hizmetleri Teknikerliği 14, Anestezi Teknikerliği 38, Çocuk Gelişimi Teknikerliği 15, Diyaliz Teknikerliği 15, Eczane Hizmetleri Teknikerliği 1, Elektronörofizyoloji Teknikerliği 8, Fizyoterapi Teknikerliği 12, İlk ve Acil Yardım 95, İş Laborant ve Veteriner Sağlığı 2, Odyometri 10, Ortopedik Protez ve Ortez 3, Patoloji Laboratuvar Teknikerliği 7, Perfüzyon Teknikerliği 6, Radyoterapi Teknikerliği 4, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik 8, Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği 28, Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği 4, toplamda 285 mezun verdik.

Açılış konuşmalarına geçmeden önce Yakın Doğu Dans Okulu’nun gösterisi renkli anlar yaşatırken, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul birincisi Tezcan Alodalı kendi duygularını ve arkadaşlarının duygularını içeren konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Doç. Dr. Aykaç; “Sizler Kaliteli Sağlık Hizmeti Verilmesinde Belki Her Zaman Ön Plana Çıkamayan Asıl Oyuncularsınız.”
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aslı Aykaç; “Kurumumuza ayak bastıkları andan bu yana inci gibi işlediğiniz sevgili öğrencilerimizi iş yaşamlarında, sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirerek bugüne getirdiniz. Öğrencilerimize sadece teknik bilgileri öğretmekle kalmayıp aynı zamanda bir birey olmanın sorumluluklarını, topluma karşı görevlerini, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, özellikle bir sağlık teknikeri olarak asıl işinin insan sağlığını korumak ve insanı yüceltmek olduğunu öğrettiniz. Siz çok kıymetli öğretim elemanlarıma şahsım adıma gönülden şükranlarımı sunarım.”

Doç. Dr. Aykaç konuşmasına; “Çağdaş ve kaliteli bir sağlık hizmetinin verilmesinde iyi donanımlı bir hastaneye, iyi yetişmiş ve deneyimli hekim kadrosunun yanında olmazsa olmazlardan biri de nitelikli yardımcı sağlık personellerinin varlığıdır. Sizler kaliteli sağlık hizmeti verilmesinde belki her zaman ön plana çıkamayan asıl oyuncularsınız. Ne kadar iyi ve donanımlı cihazlarınız olursa olsun iyi bir eğitim almış iyi ve tecrübeli sağlık personelinin etkisi başarıda yadsınamaz” dedi.

 

Doç. Dr. Aykaç; “Mezun Olan Öğrencilerimiz İki Yıllık Eğitimleri Boyunca 12.700 Saat Teorik 6 Bin Saat Pratik Uygulamalı Yanında Yaz Döneminde 30 İş Günü Sürekli Mesleki Staj Uygulaması Yapmışlardır”
Doç. Dr. Aykaç; “2008 yılında KKTC’de bir ilk olarak açılan tıp fakültesi ve 2010 yılında hizmete giren, uluslararası pek çok ödüle sahip  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin ardından 2011 yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’muz 2 bölüm ve 34 öğrenci ile eğitim sürecine başlamıştır. Bugün okulumuz 23 Türkçe, 7 İngilizce programı ile ön lisans eğitimi vermeye devam etmektedir. Mezun olan öğrencilerimiz iki yıllık eğitimleri boyunca 12.700 saat teorik, 6 bin saat pratik uygulama ve  30 iş günü smesleki stajlarını tamamlamışlardır.” diye konuştu.

Doç. Dr. Aykaç, ailelere seslenerek; “Sizlerin bugünkü duyguları herkesten çok farklı. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerlerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, birçok zorluğa karşı durarak yetiştirdiğiniz, göz bebeklerinizi, evlatlarınızı, tüm bu süreç içerisinde bizlere güvenerek teslim ettiniz. Bizler de onları belki biraz yorduk. Belki biraz terlettik. Ama bütün amacımız bu iki yıllık kısa eğitim döneminde onlara verebileceklerimizin en iyisini verebilmekti. Sizleri temin ederim ki bu süreç içerisinde onlara sağlam bir mesleki temel verdik. Çizdiğimiz yol ve hedef haritası ile her birinin koluna altın bilezik taktık. Umarım bundan sonrasında da o bilezik hep parlar. Çok sevgili evlatlarınızı başarılı olacaklarını umut ederek yaşam mücadelesinin içine uğurlamanın vakti geldi.”

Doç. Dr. Aykaç, öğrencilerine seslenerek; “Sevgili öğrenciler çalışma yaşamınızda sizlere öğretilen doğrulardan sapmayın, onlar her zaman yol göstericiniz olsun. Sizler bugün alacağınız diploma ile birer sağlık çalışanı olacaksınız. Mesleğinizin temeli insandır, bunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

Doç. Dr. Murat Tüzünkan; “Sağlık Sadece Hastalıklardan ve Mikroplardan Korunmak Değil Bir Bütün Olarak Fiziki, Ruhi ve Sosyal Açıdan da İyi Olma Hali Olarak da Tanımlanır.”
Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan; “İlk çağlardan başlayarak günümüze ulaşan süreçte bilgiyi üreten yayan ve topluma sunulmasını sağlayan üniversiteler bilim ve eğitim gibi farklı unsurları bünyesinde geliştiren kurumlardır. Kurucu Rektörümüz Dr. Suat İ. Günsel’in engin öngörüsü doğrultusunda 1988 yılında kurulan Yakın Doğu Üniversitesi yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla uluslararası bir kimlikte etkinlik gösteren 118 ulusal ve uluslararası kuruluşa üye bir yüksek öğretim kurumudur. Yakın Doğu Üniversitesi’nin temel amacı kendine güvenen, sorumluluğunu herşeyin üzerinde tutan, toplumsal ve tarihi değerleri gözeten, akılcı, yaratıcı ve özgür düşünceye sahip bireyler yetiştirmektir” diyerek cümlelerine başladı.

Doç. Dr. Tüzünkan; “Sağlık sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunmak değil bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan da iyi olma hali olarak da tanımlanır. İnsanın toplum kurallarına uygun olarak yaşayabilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, sağlıklı ve dürüst davranabilmesi, düşünce gelişiminin yanında bedensel ve ruhsal gelişimine de bağlıdır. Hastalıkları iyileştirmek, hafifletmek veya önlemek misyonunu üstlenmiş olan sağlık bilimleri çatısı altında tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik, hemşirelik, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu gibi alanları barındırır. Sağlık hizmetlerinde ekip çalışması, sağlığın çeşitli alanlarında eğitim görmüş meslek sahiplerinin aslında sağlığına kavuşturulması, sağlığının korunması hedefine doğru yürümeleri hedefini taşır” dedi.

Son olarak öğrencilere seslenen Doç. Dr. Tüzünkan; “Diploma alarak sadece hayatınızın belli bir dönemini tamamladınız. Diplomanız sizin aslında bundan sonraki meslek hayatınıza başlamanız için bir araç olacaktır. Bizim size verdiğimiz temel eğitim üzerine bundan sonra yapacağınız pratikler sizin tecrübelerinizi artıracaktır. Bugün diplomalarınızı alıp bizden ayrılacaksınız ama şunu da bilmenizi isteriz. Ne zaman bir rehberliğe veya yardıma ihtiyacınız olur ise Yakın Doğu Üniversitesi çalışanları size yardım etmekten, yol göstermekten memnun olacaktır. Bu vesile ile sizleri tekrar tebrik ederken, yeni yaşamınızda başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim” ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

 

 

Öğrencilere diplomalarının takdim seremonisinin ardından Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Doç. Dr. Aslı Aykaç mesleki andını içirtti ve mezun öğrencilerin keplerini havaya atması ile sona erdi.